
Övernaturlig komedi webcomic!



Vad hände med alla roliga serier här? Skulle dela en. Fick de inte vara kvar på grund av upphovsrätten?

#6 Intressant att du undrar! Det var nämligen JoHo som hade skrivit flera inlägg som nu är borttagna, troligen för att det inte hade något med ämnet att göra. Och så roliga var de inte. Ingen förutom dig verkar ha saknat dem.
Sajtvärd för Förskolan, Lika villkor, Bokcirkel och Multikulturellt

En tyckte jag var riktigt rolig. Trodde de hade med ämnet men där ser man.

#7 Det var väl ett onödigt aggressivt svar på en enkel fråga.
#6 Här är bilderna:
http://andligskepticism.ifokus.se/u2/1e160c6556c33ae2b5ff13a17152aa27/660/homeopatic-surgery.jpg
http://andligskepticism.ifokus.se/u2/a4fd55987336d25139d40a77f7e83ccd/660/ajesus.jpg
http://andligskepticism.ifokus.se/u2/e95001ad81cf5feb66d0ea531585b008/660/skalman.jpg
Medarbetare på Skepticism, Vetenskap och Andlig Skepticism

#9 Det var väl inte aggressivt? Det är många som undrar över somt.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

#9 Aggressivt? 🤔 I så fall får du ta bort det. Jag vill ju inte att känsliga läsare ska få mardrömmar.
Sajtvärd för Förskolan, Lika villkor, Bokcirkel och Multikulturellt

#10,11 Ingen stor sak, det var bara de sista två meningarna som lät en smula anklagande tyckte jag.
Medarbetare på Skepticism, Vetenskap och Andlig Skepticism

Ja, tack. Det var Bamse jag ville få tag i. Skönt den kom tillbaka.

Bamse är sanslöst bra. Han vet att Sanningen, Rättvisan och Modet inte vinnes med svärd utan med medmänsklighet - även mot en fiende.
”Det får gå hur det vill. Jag tar inte till svärd!”
(Vilken bra signatur det vore!)
Helt enkelt lysande!https://seriewikin.serieframjandet.se/index.php/Bamse_och_de_3_sv%C3%A4rden
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

#14
Ja Bamse är enastående, och klok! 🙂
Sajtvärd på Övernaturligt



#17: Vet inte om det var avsikten, men åtminstone för mig beskriver den bilden medium-branschen väldigt bra.
Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee


#19: Ja, du har en en person som står och självsäkert levererar garantier och stoltserar med sina egenskaper när dessa effektivt motbevisas omedelbart, med tanke på att en stöld ser ut att pågå i bakgrunden. Äggen är bevisligen inte trygga, och hon ser bevisligen inte allt.
Det är ju så samtliga påstått mediala jobbar.
Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee


Nytt avsnitt av min webserie är nu ute här: https://magikonsult.wordpress.com/comic/30/ :D
Den går också att läsa från början HÄR 🙂

Jätte bra gjord TS!
Råkade skriva en liten kommentar här uppe, ojdå!


Nytt avsnitt är nu uppe! tre sidor långt denna gång! Hoppas ni gillar!

Nytt avsnitt: https://magikonsult.wordpress.com/comic/41/

#26
Tycker inte du att det börjar bli lite väl tjatigt med dina inlägg? Det känns som att du gör inget annat än länkar till dina bloggar på sajt efter sajt och i tråd efter tråd. Jag menar, du är jätteduktig på det du gör. Alla som kikat in på dina sidor håller säkert med om det.
Men nu har du gjort reklam i ett halvt år (vad jag vet) minst och det kanske vore smart att hitta andra sätt att få folk intresserade. Jag tror nämligen att det här kan bli kontraproduktivt. Istället för att få folk intresserade kan dina massinlägg få dem att tröttna och bli irriterade. Du länkar ju ändå till dina bloggar i signaturen så den som är intresserad hittar dit.
Sajtvärd för Förskolan, Lika villkor, Bokcirkel och Multikulturellt

#27 det är inte lätt att ha sajter och jag gör mitt bästa för att sprida dem så gott jag kan. Jag får mycket positiv respons här när jag länkar. Faktum är att du är den första som är negativ. jag får fundera lite men jag tycker det känns som att det är mest positivt och uppskattas. Det brukar vara så trevlig stämning på här 🙂


#28 Egentligen är jag inte negativ. Du är bra på det du gör, som sagt. Men du vet själv som med all annan reklam, folk tröttnar när det blir för mycket och för ofta.
Men om jag är den enda som reagerat så här, så behöver du ju så klart inte ändra något. Kör på om det fungerar för dig (och andra)! 🙂
Sajtvärd för Förskolan, Lika villkor, Bokcirkel och Multikulturellt

#30 ja, flera här har sagt att de vill att jag fortsätter länka nya avsnitt av min serie i alla fall. Så kör nog på det. :) Men tack för dina tankar. Det är klart att lagom reklam är bäst. Dock är ju alltid mina länkar alltid relaterade till forumen… Men ska fundera så det inte blir för mycket. Tack för att du tog dig tid! 🙂

#31 Tack för att du tog det på ett bra sätt! 🙂
Sajtvärd för Förskolan, Lika villkor, Bokcirkel och Multikulturellt

En grej att tänka på är att nästan alla här är medlemmar på flera sidor, så när du postar samma uppdatering på flera sidor kan det uppfattas som tjatigt även om du inte gör det ofta. Det kanske är bättre att välja en sida (övernaturligt verkar mest passande) och ha en tråd där. De flesta som är intresserade av det här är antagligen medlemmar där.
Medarbetare på Skepticism, Vetenskap och Andlig Skepticism
