# Det är inte bara skeptiker ....
Author: gant

... som tydligen är skeptiska till delar av den andliga verksamheten:

[http://reklamombudsmannen.org/uttalande/ramsbergsgarden-pastaenden-pa-webbsida](http://reklamombudsmannen.org/uttalande/ramsbergsgarden-pastaenden-pa-webbsida)  

(Det bör noteras att Reklamombudsmannen inte är någon myndighet som kan utdöma några viten eller andra straff. Det är - precis som Pressombudmannen - branschens egna organ för att hålla rent i reklambranchen)

## Comment 1
Author: Fjäril

Vad hände sedan då?

Vi vet ju inte om det är en skeptiker eller en "andlig" person som har gjort anmälan?

Men som svar till din rubrik så är det nog inte bara _skeptiker_ som är skeptiska till delar ur den andliga verksamheten. Den här är jag dock inte insatt i och kan inte uttala mig. Jag åker heller inte iväg på liknande arrangemang.

## Comment 2
Author: Loris M

#0 Självklart inte! Det är inte bara de som är skeptiska till livet efter detta som har ensamrätt till att vara skeptiska rent allmänt. Vi andligt troende "sväljer" inte allt inom andlighet.

Jag har aldrig varit på sådana här arrangemang av den enkla anledningen att jag är skeptisk till det. Pratar man om andlighet och sedan kräver flera tusen lappar i en och samma mening så tappar jag intresset direkt. Nu menar inte jag att det inte finns seriösa kursledare och kurser som upplevs som utvecklande av deltagare. Men det känns som att det blir en stor chansning och darför väljer jag bort det helt.

## Comment 3
Author: Hellas

Lägger ut den här länken med så man får hela bilden klar för sig:  
[http://www.ramsbergsgarden.se/medial-upplysning.html](http://www.ramsbergsgarden.se/medial-upplysning.html)

## Comment 4
Author: JonasDuregard

#3 Menar du att man får hela bilden genom att läsa vad Jane Lyzell själv skriver om det? I länken i #0 får ju både anmälaren och Jane yttra sig och dessutom beskrivs och bedöms det hela av en neutral medlare. Är inte det en ganska bra helhetsbild? Vad är det som saknas?

## Comment 5
Author: gant

#3

Då du tydligen känner till "hela bilden" så skulle det vara intressant att veta varför texten är utlagd som just en bild?

## Comment 6
Author: gant

#1

_Vi vet ju inte om det är en skeptiker eller en "andlig" person som har gjort anmälan?_

Spelar det någon roll?  

_Vad hände sedan då?_  

Som jag skrev i TS, så är Reklamombudmannen ingen myndighet och har inga sanktionsmöjligheter. Så det händer ingenting, annat än att Rambergsgården på detta sätt blir "uthängda" för oetisk reklam.

## Comment 7
Author: retep

_allting går att sälja med mördande reklam – kom och köp konserverad gröt_

## Comment 8
Author: Hellas

#4

_Vad är det som saknas?_  
Jonas, jag tyckte att den länk jag lade ut saknades, ta gärna bort den om du har en annan åsikt.  

#5 

_......så skulle det vara intressant att veta varför texten är utlagd som just en bild?_  
Tyvärr vet jag inte varför, spelar det någon roll?

## Comment 9
Author: Jane-Lyzell

Är det något ni vill veta ?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9

Hur fungerar trumpeterna?

## Comment 11
Author: Neutralis

#10

Fråga Anders Åkesson, han vet hur man gör, han har tre stycken igång samtidigt. 😃

## Comment 12
Author: JonasDuregard

Tänk på att tråden först och främst handlar om Ramsbergsgårdens kursreklam, och att den blivit fälld av reklamombudsmannen. Mer allmän diskussion om gårdens verksamhet passar kanske in, men försök helst anknyta till det som skrivs i #0.

## Comment 13
Author: JonasDuregard

#0 gant, vet du vem som anmälde? Var hittade du länken till RO?

Det skulle vara intressant att läsa själva anmälan men eftersom RO är en privat stiftelse antar jag att de inte lämnar ut den hur som helst.

#1 "**Vi vet ju inte om det är en skeptiker eller en "andlig" person som har gjort anmälan?**"

Man får i alla fall bilden att det skrivits av en konkurrent snarare än av en skeptiker. Till exempel påpekar anmälaren både att det finns billigare alternativ än Ramsbergsgården och att der är ojuste av Ramsbergsgården att säga att dyrare konkurrenter är bluffar. Framför allt det senare känns inte något som en skeptiker skulle ha invändningar mot.

I länken i #3 står det att de själva anser sig blivit anmälda för att "en del inte tycker om att vi är för billiga", men det bygger nog inte på kännedom om vem som anmält, och det är nog mer önskedröm än fakta.

## Comment 14
Author: gant

_#0 gant, vet du vem som anmälde? Var hittade du länken till RO?  
_

Nej.  
Kan ha varit via FB, men länken dyker upp som trea vid en Googling på "Ramsbersgården", så det är inget kvalificerat gräv som krävs för att hitta den. 

#9 _Är det något ni vill veta ?_

Ja. Varför ligger ditt svar utlagt som en bild?  

Vad är det för mening med att lägga ner en massa jobb på att skapa en (oggoglebar) bild från en text som sedan ska läggas ut på en hemsida? Hade det inte varit smartare om ditt svar också hade kunnat hittas via söktjänsterna istället för att det, som nu är fallet, enbart syns att du fällts?

## Comment 15
Author: JonasDuregard

#14 "**Vad är det för mening med att lägga ner en massa jobb på att skapa en (oggoglebar) bild från en text som sedan ska läggas ut på en hemsida?**"

Jag undrar också, men de rent web-tekniska frågorna är kanske utanför ämnet 🙂.

Antagligen är svaret att Jane använt ett ramverk (något åt [det här](http://foxhillers.com/webplus/ideas.html?ifrm_1=articles/text.html) hållet) som automatiskt genererar bilden (och källkoden för att få in länkar i bilden).

Som du påpekar finns det flera nackdelar med att göra så.

## Comment 16
Author: gant

#15 Jonas:

_Jag undrar också, men de rent web-tekniska frågorna är kanske utanför ämnet ..._

Det kanske de är, men jag tror att jag även antydde ett annat skäl.

(Och eftersom Jonas - efter att ha kastat pekpinnar mot mig😉\- fortsätter i webtekniska spekulationer, så kanske det kan påpekas att det är en äldre version av [detta program](http://www.serif.com/int/se/webplus/) som används. Jag är ganska säker på att det programmet inte konverterar text till bild som default)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

\# 9 Jane jag har läst länken som Hellas länkar till i #3 och en sak är säker det ar att vara kritisk för hur det är förekommer så mycket som drar ner den andliga världen men samtidigt kan jag också förstå att folk reagerar med tanke på att ni tycks slå ner på alla andra än er själva i den länken Hellas hänvisar till.

Missförstå mig inte nu för du har stor kunskap inom Spiritualismen på alla vis men som Shaman reagerar jag starkt när jag läser texten för personligen lär jag mig hos Navajos sen många många år tillbaka och en sak är säker dom lär inte ut om dom inte känner att här kan vi lita på,här landar kunskapen rätt och den sprids inte vidare av den vite mannen utan enbart av dom men jag får en känsla av att enbart ni har rätt på Ramsberg men ingen annan så släng oss alla andra i soporna.

Snälla rätta mig om jag har fel här för det kan jag verkligen ha och kan det vara som så att det är just det en person reagerat på och anmält ? oavsett det är en annan andlig utövare eller inte ?

En sak är säker du har kunskap till tusen men alla andra kan inte vara fel och ni på Ramsberg vara rätt i allt 🌺

## Comment 18
Author: Klass

Är det bara jag som inte förstår alls vad som skrivs i #17?

## Comment 19
Author: Fjäril

#18 Kort och gott tolkar jag det som om #17 menar på att Jane besitter kunskaper, att man inte vill trampa någon på tårna, men ifrågasätter att det verkar som om Jane och länken (?) menar på att andra har fel, men de själva har rätt i det mesta? Jag vet inte vad #17 syftar på, men jag tolkade texten så i alla fall.

## Comment 20
Author: Loris M

#19 Jag förstår! 🙂 

Inlägget inehåller en del s.a.s. fackuttryck och då är det inte alla som förstår. 😉

## Comment 21
Author: Klass

#20

Jag fallerar i min förståelse på grund av det avancerade tekniska fackspråket ... ? OK, det köper jag.

## Comment 22
Author: Klass

#19 Fjäril

Tack! Jag vet inte om jag blev klokare, men jag är nog lite för trög (ej ironi!).

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Förlåt om jag klev in i tråden 😕jag  ber om ursäkt för min okunskap.Jag hoppar här 🌺

## Comment 24
Author: Klass

#23

Varför ber du om ursäkt!? Det är ju **jag** som inte förstår.

Edit: Du har, hittills, fått 6 st "Bra inlägg"-klick, så varför detta dramatiska utspel?

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Förlåt jag går ur nu för evigt 🌺

## Comment 26
Author: Klass

Alltså, ursäkta mig, men vad i hela friden är det som händer?! Kan någon berätta vad jag har gjort för fel?

## Comment 27
Author: Loris M

Den här gången förstår inte jag heller. 🤔 Vad menar du Ljuskristallen? Varför ska du gå ur? Du har inte sagt något fel och inte Klass heller.

## Comment 28
Author: Hellas

Troendes värsta fiende: Jantelagen

"Kom inte och säg någonting för du är inte felfri du heller".  
"Kasta inte sten i ett glashus" osv.

Varför är det en så oerhört stor sak att kritisera den egna branschen och faktiskt VÅGA se bristerna, som faktiskt finns.  
Det handlar inte om att vara duktig eller tro sig vara förmer än någon annan men faktum är att det ÄR människor som blir skadade både psykiskt och fysiskt enbart på grund av lurendrejare eller andliga som kanske inte förstår bättre.  
Ärligt talat.....det är värre än vad många ens kan fantisera om.

Folk får ordinationer istället för att bli skickade till läkare  
Kvinnor får av vägledare rådet att gå ut på krogen för att få sig en k-k.  
De lurar folk att köpa utspädda eteriska droppar för många pengar utan att det finns innehållsdeklaration mm. Det är "fantastiskt" dropparna hjälper blandannat människor att få ett bättre sexliv.  

Ja det är fruktansvärt och det måste få ett slut och om det då innebär att en och annat vägledare eller medium måste förändra sitt arbetssätt så må det vara hänt eller kanske till och med söka sig ett annat intresse.  
Skadar de människor så har de inget i branschen att göra...punkt!  

Frågan man egentligen ska ställa sig är varför någon anmäler detta överhuvudtaget?

\- Klarar de inte av att vara respektfulla, etiskt och moraliskt korrekta mot sina klienter?  
\- Klarar de kanske inte av sitt andliga arbete utan att "hittepå".  
\- Är de egentligen kärleksfulla andligt arbetande överhuvutaget?

Ps. Jag är benägen att hålla med spekulationerna i den här tråden, jag tror inte att det är skeptiker som ägnat sig åt detta. De hade troligtvis angripit helt andra saker.  
Hela storyn genomsyras av någon som känner att denne inte kan leva upp till vare sig priser eller kvalité.

## Comment 29
Author: Hellas

[#17](http://andligskepticism.ifokus.se/discussions/525aef098e0e7438e8000416-det-ar-inte-bara-skeptiker#17 "Direkt länk till kommentar") av [Ljuskristallen](http://andligskepticism.ifokus.se/users/51b0b59a8e0e7416d400056d-ljuskristallen "Visa personlig sida för Ljuskristallen")  
Jag förstår hur du tänker men jag samtidigt vet jag också att Ramsbergsgården alltid, oavkortat rekommenderar alla sina elever att prova sina vingar inom andra områden och i andra skolor.  
_Du vet väl att Jane har en viss bakgrund i Shamanism, Reiki och alla möjliga olika skolor så om någon har bredden och förståelse kring andra kulturer så är det Jane._

## Comment 30
Author: Neutralis

#28

**Det handlar inte om att vara duktig eller tro sig vara förmer än någon annan men faktum är att det ÄR människor som blir skadade både psykiskt och fysiskt enbart på grund av lurendrejare eller andliga som kanske inte förstår bättre.**  

Själva grunden till att säga att det finns lurendrejare och mindre förstånd måste väl ändå baseras på att någon kan verifiera vad som inte är det?

Det går t.ex. ypperligt bra att som Jane säga vad som är strunt... Men hur kommer hon fram till det och vad säger att det hon håller på med inte är strunt? Jag tror de flesta någorlunda insatta troende gör den lilla tankevurpan.

Det går exakt lika bra att säga att änglar, skogstomtar & dylikt pratar direkt till mig... Som att säga att man har en förmåga för fysiska seanser, eller ens påstår att det ens existerar, eller att delfiner lagar jordskorpan. Påståendena är exakt lika mycket osannolika och exakt lika mycket verifierade.

## Comment 31
Author: JonasDuregard

#26, #27 Jag kan ha fel, men jag tror ljuskristallen har en lång historia av att gå ur iFokus och sedan registrera sig igen med ett nytt nick. Det är väl samma person som tidigare hetat olika sammansättningar av orden wolf och navajo.

## Comment 32
Author: JonasDuregard

#28 Jag vet inte riktigt hur du får det till att den som anmält måste vara dyrare eller sämre än Jane. Lite utifrån sett ser det snarare ut som två parter som anser att de själva är bäst och billigast i branchen och eventuellt att den andre har lite skumraskaffärer för sig.

Den som gjort anmälan kanske helt enkelt tycker att det är Jane som luras och hen själv som gör rätt. Svårt att se att några objektiva skäl till att någon av dem skulle ha mer rätt än den andre.

Anmälaren kanske anser att det är hen som försöker rensa upp i en ful branch precis som Jane anser det om sig själv.

## Comment 33
Author: Hellas

#32 Ja vi kan ju egentligen bara spekulera.

## Comment 34
Author: Jane-Lyzell

Presis hemkommen från Stockholm  och ska ha kurs nu - så hinner inte svara här inne fören sent i kväll - frågade om bilden(länk o text) från min man nu - han har inte den blekaste varför det ligger så och inte jag heller !?

Det är något som bara blivit så😮

## Comment 35
Author: Jane-Lyzell

30 Jaa du Neutralis- hur ska det vara nu då - låt höra en expert inom det mediala😴

## Comment 36
Author: Jane-Lyzell

17 Var skriver jag någans stans att vi har rätt i allt !? - Vi uppmanar människor att vara observanta i denna mediala djungel- inget annat!

Om alla skötte sig därute skulle vår text inte behövas - men tyvärr är sanningen det motsatta!

Den som vill får ta åt sig av texten - !

## Comment 37
Author: Jane-Lyzell

28 Håller med du - nu blir det godnatt 😴

## Comment 38
Author: Neutralis

#35

**Jaa du Neutralis- hur ska det vara nu då - låt höra en expert inom det mediala.**

Höra får du inte göra men du kanske läste vad jag skrev i inlägget du refererade till... Läs om.

Den absolut sämsta egenskap man kan ha som expert är blåögdhet och naivitet... Du har de egenskaperna utifrån hur du resonerar på forum och hur du bedömer trovärdigheten i medier... Anders Åkesson är den senaste i ledet där du var totalt blind för hans fuskande och föll platt till marken p.g.a. din naivitet... Så ja, jämfört med dig kan jag nog lugnt kalla mig expert.😉

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Det jag har svårt att begripa är hur man som medial inte kan avgöra när ett annat medium uppenbarligen inte besitter de förmågor som detta påstår. Är man ett äkta medium så borde det väl vara hur lätt som helst att se när någon fuskar? 🤔

Jag menar. Om vi gör en jämförelse.  
  
Två personer som påstår sig vara kirurger får en patient att operera.  
  
Den ena gör ett snitt och ber den andra att ta ut binjuren. Den andra skär ut en muskel. Den förstnämnde inser snabbt att den andra inte är en kirurg.  
  
Jag förstår inte hur man som "professionellt" medium inte kan se när andra påstådda medium bara bluffar?

## Comment 40
Author: Jane-Lyzell

38 På grund av den erfarenhten med AÅ- så får jag nog ställa mig till den av oss som har mest erfarenhet av fusk - eller ?

du kallar mig blåögd och totalt blind - du vet ingenting om vad som skedde i detta - så hur kan du veta!?

Du får tycka hur mycket du vill och påstå hur mycket du vill - JAG VET  😃

## Comment 41
Author: Jane-Lyzell

39 Det var en dålig gämförelse - en kirurg har en läkar legetimation - tyvärr har vi inte det i mediumskapet.

Vem säger att vi inte vet vilka som bluffar !?

## Comment 42
Author: [Borttaget]

#41

Men ursäkta. Har inte både du och Anders Åkesson "certifierats" av Iris Hall? Eller var det bara Åkesson?  
  
Och i så fall. Var Iris Hall en medveten bedragare också, som lät en annan medveten bedragare bli certifierad?  
  
Jag menar, den här "certifieringen" lär ju vara en kvalitetsstämpel på svenska medium... om jag förstått saken rätt. Nästan som en "legitimation".  

Du visste ju uppenbarligen (enligt vad jag kan utröna) inte att Anders Åkesson bluffade. Annars hade du väl inte låtit honom använda din kursgård? Det är jag som säger att du inte vet vem som bluffar, för tydligen visste du inte det.  
  
Edit: Här finns en tråd som ger lite klarhet i de frågor jag precis ställt.  

http://overnaturligt.ifokus.se/discussions/4d713a76b9cb462233051e8e-iris-hall-minnes-andakt-ramsbergsgarden

Verkar alltså som att både du och Anders Åkesson har studerat under samma "lärare". Alltså att ni båda har certifierats som "äkta" av er lärare, Iris Hall. Märkligt att inte din lärare märkte att något var konstigt med Anders.  
  
För inte kan det väl vara så att dessa kurser lär er hur man bluffar? 😎

## Comment 43
Author: Neutralis

#40

**På grund av den erfarenhten med AÅ- så får jag nog ställa mig till den av oss som har mest erfarenhet av fusk - eller ?**

Den enda erfarenhet du verkar ha är när någon annan än du avslöjar en bedragare... I fallet Åkesson var det inte du som avslöjade honom, trots alla gångerna han lurade dig. Du fortsätter helt uppenbarligen att vara naiv trots den näsbrännan... Du verkar inte kunna skilja på dikt och verklighet när det gäller s.k. bilder med fysiska fenomen på. Så nej, du har ingen erfarenhet av fusk mer än att du blir lurad.

**du kallar mig blåögd och totalt blind - du vet ingenting om vad som skedde i detta - så hur kan du veta!?**

Skedde i vad? Menar du Åkesson så vet jag nog mer än du tror. Att du gör en efterkonstruktion att du visste något innan han avslöjades av Ola, gör det bara värre inte bättre för din del. 

**Du får tycka hur mycket du vill och påstå hur mycket du vill - JAG VET**  

Nej du vet inte, du gissar och läser gamla böcker om  medium, det gör inte att man automatiskt vet någonting.

## Comment 44
Author: retep

Nämen tänkasig, så bra ni kommer överens då!

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Ber om ursäkt jag reagerade lite starkt men hade enorm värk och feber när jag skrev och trodde jag skrivit helt tokigt när ingen förstod svårare än så var det inte men ber i alla fall om ursäkt om jag överreagerade lite 😊och fack språk det kan jag inte kan jag lova 😉

Hellas jag är fullt medveten om det för jag har läst om vilka utbildningar Jane har och jag riktar ingen kritik utan funderar mer var det kan bottna i att nån reagerar så starkt och gör den här anmälan.

Jane tack för ditt svar och fortsätt vara kritisk för det behövs verkligen inom detta och jag menade inte att ni enbart skulle ha rätt utan det är en känsla man får när man läser din text på hemsidan vilket jag nog inte alls är ensam om men som jag skrev också så kan jag helt missförstå och så tycks det ju vara så tack för din förklaring men jag tror att många många seriösa utövare faktiskt tar åt sig av texten ni går ut med för på något vis tycker jag den sänker alla i sin väg.Ledsen men så uppfattar jag när jag läser men förstår ändå ni menar att varna i ren vänlighet men den kan tyvärr missuppfattas om än den är väl ment 🌺

Tänk att vi åter igen går ronden om AÅ, är inte det där lite väl uttjatat vid det här laget,jag menar alla vet ju om fusket så varför älta i gammal skåpmat ?

## Comment 46
Author: Jane-Lyzell

42 - Du får nog läsa på tror jag- inte så många siffror rätt  i det inlägget.

43\. Det samma gäller dig och ditt inlägg! det låter som du är i sandlådan och plaskar igen 🎧

## Comment 47
Author: Jane-Lyzell

45 Som seriös utövare borde man vara glad för texten och inte känna sig påhoppad🌺

## Comment 48
Author: [Borttaget]

#46

Så du och Anders Åkesson studerade inte under Iris Hall?  
  
Och Iris Hall certifierade er inte?  
  
Och du visste att Anders var en bedragare när du lät honom använda din kursgård?  
  
Det är nog bättre om du förklarar Jane... 🤔

## Comment 49
Author: Jane-Lyzell

42 certifikat i dag har mist sin kvalitee´när oseriösa certifierar eller diplomerar efter en helg kurs- så nää finns ingen kvalitee i det- låt oss hoppas vi får tillbaks kvaliteen i mediumcertifikat i sverige och att de seriösa skolorna går samman 🙂

## Comment 50
Author: Jane-Lyzell

48 . AÅ är certad av Iris inte jag

Sen den dagen det var svart på vitt - han var en bedragare - har han inte fått sätta sin fot på våran gård. - God natt!

## Comment 51
Author: [Borttaget]

#49

Vad var det i mitt inlägg #42 som inte stämmer? Jag vill inte påstå saker som inte stämmer och jag ber om ursäkt för det, därför vore det enormt tacksamt om du förklarade vad jag misstagit mig i så att jag kan byta ut min felaktiga uppfattning mot en korrekt.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

#50

Aha, okej. Tack för klargörandet. 🙂

Men du _har_ studerat under Iris Hall, visst? Varför erhöll inte du ett certifikat efter dessa studier?

Har du någon aning om varför Iris certifierade en bedragare? Hon är ju på andesidan, du kanske kan fråga henne direkt, tänker jag… men jag kanske tänker fel även där…?

Och varför väntade du på att Anders Åkesson avslöjades (av någon annan än dig) innan du portade honom från kursgården, om det nu är så att du redan visste att han är en bedragare?

Det är så knepigt det här, jag vill bara få lite rätsida på pannkakan. 🙂

## Comment 53
Author: retep

En fördel med att lura och bedra är att man för eller senare inser sin dumhet och blir uppmärksam på behovet av att förändra sitt beteende. En fördel med att bli lurad och bedragen är att man då får möjlighet att bli uppmärksam och reflektera över sina val i livet.

## Comment 54
Author: [Borttaget]

#53

Fast många som blivit lurade vägrar ju erkänna detta för sig själva, utan fortsätter att tro på de som lurat dem trots att de som lurat dem blivit avslöjade som bluffar bortom allt rimligt tvivel.  
  
Som med Anders Åkesson, han fortsätter verka inom det "mediala" och har fortfarande kunder som fortsätter tror på det han påstår.  
  
Denna oförmåga att kunna förlikas med det faktum att man blivit lurad kallas i skeptikerkretsar för True-believer Syndrome.

## Comment 55
Author: retep

Att en bedragare inte kommer till att erkänna sitt bedrägeri kan ta en livstid av dumhet, oförstånd, okunnighet... Så är det allt för ofta också med de som låter sig bli bedragna, då det i dumheten, oförståndet och okunnigheten ligger en dålig och svag självkännedom, självkänsla och ett naivt behov av tillhörighet... En avigsida med "det andliga", med mediumskap och annat inom New Age relaterade verksamheter. Är de yttringar som grundar sig i allt detta virrvarr av naiva, självuppfyllande aktiviteter, som brister i helhetssyn, kunskap och egen erfarenhet av genuin andlighet.

## Comment 56
Author: Neutralis

#46

**Det samma gäller dig och ditt inlägg! det låter som du är i sandlådan och plaskar igen**  

Detta känner nog de flesta igen som har läst dina inlägg genom åren... Du saknar förmåga att bemöta kritik och piper iväg när det börjar osa hett. Inte ens när jag var litet barn och höll på i sandlådan, så trodde jag på att delfiner lagade jordskorpan eller att fotografier med urklippta foton+vadd var något annat än vadd+urklippta foton.

Ps. Jag leker inte i vattenfyllda sandlådor.🌈

## Comment 57
Author: [Borttaget]

\# 47 Tyvärr tycks det fått motsatt effekt från några håll och nu menar jag medium som både gått för dig och andra som tycker ni gått lite väl hårt ut i frågan så nog reageras det.

Vilka dom är har jag lovat behålla för mig själv men en av dom har gått hos er och kände sig smått tillplattad i sin utövning,en bra rejäl dam med skinn på näsan som vet vad hon gör.Så nog är det reaktioner allt det kommer vi inte ifrån.

## Comment 58
Author: Jane-Lyzell

56 - bevisa motsatsen då :-)

## Comment 59
Author: Jane-Lyzell

57 . Den som känner sig tillplattad kanske ska göra det- en seriös utövare gör det inte!

Det är många personer som gått kurs här - välldigt få klarar sig till certifiering - vilket jag är mycket stolt över, at vi inte slänger ut certifikat hur som haver.

Tar man illa vid sig -av det vi skriver bör man ta sig en funderare vad man pysslar med!

## Comment 60
Author: JonasDuregard

#59 "**välldigt få klarar sig till certifiering**"

Min gissning är att det ändå är precis lika många som är intresserade av certifiering, eller kanske marginellt färre.

Jag ser att ni har ett prov. Kul med prov där man måste svara fel för att få rätt 😉.

## Comment 61
Author: Fjäril

#59

Egentligen vill jag inte lägga mig eftersom jag tycker tråden har kommit att handla om helt andra saker, men nu gör jag det ändå.

Jag tycker det är bra att det finns möjligheten för dem som vill att träffas för att dela tankar och erfarenheter, men utbildningar och kurser förstår jag mig inte på, allra helst inte när du säger att _väldig få tar sig till en certifiering?_ Vem och vad avgör det?   
  
Är inte "förmågorna" individuella och vem kan lära ut sina (egna) kunskaper till någon annan? Har vi inte det inom oss, i så fall?   
  
Kan man lära någon att vara medial eller bli ett medium? 

Vad är kriterierna för att bli godkänd?

## Comment 62
Author: JonasDuregard

#61 "**Vem och vad avgör det?**"

Här kan du läsa om det: http://www.ramsbergsgarden.se/regler-riktlinjer-certifiering.html

Vem: "_vd, huvudlärare, lärare och vvd. och en opartisk utomstående person_"

Vad är lite otydligare: "_Om du då upp nått godkänt resultat, minst 80% rätt, delas certifikatet ut och du kommer att delges de regler som styr innehavet av utmärkelsen och som måste följas för att certifikatet ska vara giltigt._"

80% av vad? Och varför får man inte reda på reglerna i förväg  
🤔.

## Comment 63
Author: Fjäril

#63

Tack!

Det står att man som medium "....har förmågan att kommunicera med Andevärlden och förmedla information så korrekt som möjligt, utan egna värderingar eller tolkningar av innehållet....." för att bli godkänd, då undrar jag;

Hur kan de som ska bedöma om en person har _kontakt, kommunicerar, förmedlar och inte lägger egna värderingar och tolkningar_ veta om de verkligen har, eller inte har kontakt? Bestämmer ni vem som ska komma på besök?

## Comment 64
Author: Jane-Lyzell

61 Det handlar om att utvekcla sin förmåga - sätta sig i träning och finslipning - men också lära sig hantera det man har etiskt och moraliskt- sen bör man ha kunskap om dåtidens medium och deras historia - för att kunna förstå sin egen !

Medium är något man är född med - men hellre en utvecklad sådan en en outvecklad🙂

Ett medium utan sin egen utvecklingcirkel är farlig både för sig själv och andra!

## Comment 65
Author: Jane-Lyzell

63 Det är därför vi är en skola - så att vi kan bedömma det :-)

## Comment 66
Author: Jane-Lyzell

61 . det delges du vid cerifiering - som bland annat om det missbrukas har vi rätten dra in det!

## Comment 67
Author: JonasDuregard

#42 "**Har inte både du och Anders Åkesson "certifierats" av Iris Hall? Eller var det bara Åkesson?**"

Jane Lyzell är certifierad av Colin Fry.  

Det finns dock en tydlig koppling: Colin Fry har precis som Åkesson blivi avslöjad med att fuska på en fysisk seans. Ljuset tändes vid helt fel tillfälle.

Men till skillnad från Åkesson så erkände inte Colin Fry någonting, åtminstone inte som någon lyckades spela in. Därför kan Fry fortsätta som ingenting och Jane Lyzell förnekar bergssäkert likheterna mellan Frys fusk och Åkessons.

## Comment 68
Author: JonasDuregard

#65 "**Det är därför vi är en skola - så att vi kan bedömma det :-)**"

Vad menar du? Bara för att man kallar sig för skola betyder det inte att man automatiskt får förmåga att betygsätta något, och speciellt inte något som ingen lyckats redovisa någonsin (som att tala med döda).  

#66 Jag förstår inte varför någon skulle anstränga sig för att få ett certifikat med hemliga regler som man inte får reda på innan 🤔.

## Comment 69
Author: Jane-Lyzell

67 . Har väntat på att någon av er ska trada in med falska anklagelser om Colin - inget är bevisat fusk där! och jag blir bara ttrött på erat ältande.- och tappar intresset att hålla en diskution med er 😕\- vill ni veta hur det var läs Colins bok - blanda inte in mig i den diskutionen - Jag är jag och colin är colin!

Jag vet vad som är sanning och vad som inte är sanning- det är därför jag är här på Ramsbergsgården.

68\. Ramsbergsgården har varit en spiritualistisk kursgård sen 1968 - så det är inte bara en" skola"!

Finns inget hemligt med våra certifikat - men antar du inte tänkt ta något - så varför ska du veta?

## Comment 70
Author: JonasDuregard

#69 "**inget är bevisat fusk där!**"  

Visst. Och åkesson har inte fuskat någon enda gång förutom just den där det finns inspelat att han säger att han fuskade 😴.

Ljuset tänds. Colin som skulle vara fastspänd står istället och viftar med den trumpet som egentligen skulle sväva av andekraft 😮. Colins ursält: jag var besatt av en jordbunden ande 🤢. Jag undrar hur ofta Anders Åkesson önskar att han kommit på en så smart ursäkt. Då hade du varit här och försvarat honom också.  

"**vill ni veta hur det var läs Colins bok**"

Ja, så klart. För han vet ju bäst. Att läsa något annat blir ju helt onödigt, för han var ju där 🤦‍♂️. Och givetvis skulle han inte skriva att han inte fuskade ifall han fuskade. Alla vet hur ärliga fuskare är.  

"**Jag är jag och colin är colin!**"

Vad är certifikatet till för, om inte för att ställa sin egen trovärdighet bakom någon annans? Skulle ett certifikat utfärdat av Anders Åkesson vara värt lika mycket som det du har på väggen?

## Comment 71
Author: Jane-Lyzell

70 Åkesson har erkänt fusk minst 4 gr.- det är skillnaden!

ta det med Åkesson - inte med mig!- inte intreserad diskutera varken han eller Colin - vill ni prata med mig - så prata med mig - inte om andra personer!!!!!

## Comment 72
Author: Fjäril

Om man vill diskutera Anders Åkesson och Colin kan man starta en ny tråd tycker jag. Sen är det upp till dem som vill delta.

#65, 66

Tack för svar.

Men hur avgör ni om en person har kontakt med någon från andra sidan? Man kan ju inte bestämma vem som ska komma?

## Comment 73
Author: JonasDuregard

#71 Poängen var bara att hela certifikatssystemet uppenbarligen är en bluff. Du har själv fått ditt certifikat från en avslöjad bedragare, nu delar du själv ut certifikat lite på känn (för du vill fortfarande inte säga hur ni avgör förutom "vi är en skola"?).

Anders Åkesson var certifierad av ett av branchens mest ansedda medium, och han är ändå en stor bluff.  

Vad är då ett certifikat värt mer än pappret det är tryckt på? 🤔

"**vill ni prata med mig - så prata med mig - inte om andra personer!!!!!**"

Det jag skrev, som du svarade på, var inte riktat till dig även om du så klart är välkommen att svara också.

## Comment 74
Author: JonasDuregard

Knoppade av om certifikaten:  

http://andligskepticism.ifokus.se/discussions/526434f28e0e740a6200009d-mediumcertifikat

Den här tråden fortsätter handla om ramsbergsgårdens och andra aktörers marknadsföring och utlåtandet i #0.

## Comment 75
Author: Jane-Lyzell

72 . det är därför vi kallas för medium 😉\- vi ska kunna avgöra det!

## Comment 76
Author: Jane-Lyzell

73 Här är en av andledningarna jag inte är medlemm på denna sidan och sällen eller aldrig svarar här - för er agenda är endast smutskastning av medium- sorry fjäril - men tror inte på din sajt!

## Comment 77
Author: Jane-Lyzell

73 Gå en certigffierings utbildning - sen´kan du avgöra vad som är vad- att sitta på ett forum och smutskasta oss Medium är inte min melodi!

## Comment 78
Author: Fjäril

#76

Smutskastning av medium 😮 Man måste väl få ställa frågor och ibland vara kritisk/skeptisk? 

Alla är vi inte likadana i vårt förhållande till vår tro, och tur är väl det.

## Comment 79
Author: Jane-Lyzell

78 Vist får man vara det - men då skeptikerna får ta över din sajt och styra hur de vill - blir det inte konstruktiv kretik, ledsen💣\- anser det skämmig att du tillåter dom gå på vid namn etc......

## Comment 80
Author: JonasDuregard

#79 Om det ska vara tillåtet att skriva att Colin Fry är ett bra medium (vilket det givetvis är helt OK att göra), måste det även vara tillåtet att skriva att han inte är det. 

Hur som helst, om du inte gillar den här sidan är det bra att du har din egen sida där du har full kontroll över vad som får skrivas 🙂.

Nu kan tråden återgå till ämnet, du är mer än välkommen att delta i diskussionen men det är ditt val att göra.

## Comment 81
Author: Loris M

#79 De har inte tagit över. Vi (andligt troende) finns också här. 🙂Att de ifrågasätter liksom vi gör är bara sunt. Det finns mycket inom det andliga som borde ifrågasättas (vilket även du gör på din hemsida, men att vara självkritisk är också bra). Ta bara det här med certifiering. Det utfärdas på väldigt godtyckliga grunder och alla oberopar internationella riktlinjer men ingen verkar veta vad det är. (kan man dra en slutsats efter en snabb sökning på google och läsning på diverse hemsidor)

## Comment 82
Author: [Borttaget]

#79 Hur hade du velat att Fjäril skulle "styra tråden utan skeptiker"? Du tror kanske att hon då skulle säga icke-kritiska saker enbart? Bra att det tas upp både detta med certifiering och anmälningar och att även paranormalister vill (törs) ta upp frågorna och låta dem få svar. Men Jane; du skriver att AÅ erkänt fusk vid fyra tillfällen? Vilka var de andra tillfällena? När jag ändå har dig på "tråden": hur länge ska jag varar avstängd på din sajt? Det är trist att måsta logga ut för att läsa vad som skrivs där och ni har ju inget att dölja, eller hur?

## Comment 83
Author: JonasDuregard

#81 Tack mesa!

Den den här sidan har ju blivit ett slags samarbete mellan personer med andlig och skeptisk bakgrund, ett spännande experiment tycker jag.

Vi har haft ett par skeptiker som tycker att allt blir på de andligas villkor, och ett par andliga som tycker att allt blir på skeptikernas villkor. Det tror jag är oundvikligt så fort man har någon slags kompromiss. Jag ser det som ett tecken på att vi är rätt ute 🙂. Min uppfattning är att vi som jobbar med sidan och även de flesta som skriver här är intresserade av att det finns en balanserad diskussion även om de flesta vet var de står så att säga.

"**Det utfärdas på väldigt godtyckliga grunder och alla oberopar internationella riktlinjer men ingen verkar veta vad det är.** "

Det där låter intressant. Skriv gärna något om det i den nya tråden om certifikat!

## Comment 84
Author: [Borttaget]

#83 Jag både håller med dig och inte. Problemet med sådana här samarbeten är att skeptiker hjälper till att normalisera vidskepelser och uppenbara bedrägerier. Jag tror knappast skepticismen ökar och folk tar till sig rationellt tänkande. Övertygad att paranormalisterna tjänar på att skeptikernas deltagande, tyvärr. Det som jag ser är bra är att en del paranormalister här ifrågasätter sin bransch. Det - att de förhåller sig skeptiska - visar vad skepticism är.

## Comment 85
Author: Loris M

#83 Tack själv! Precis min uppfattning. Ett spännande experiment men jag tycker att ni (Fjäril och medarbetare) gör ett bra jobb för att det ska bli balanserade diskussioner där varken andliga eller skeptiker tar över. 🙂

## Comment 86
Author: Loris M

#84 Tråkigt att du känner det så! Sajten passar inte alla, helt klart. Speciellt inte de som är lite extrema åt det ena eller åt det andra hållet. Men saker är sällan antigen eller. Det finns mycket där emellan och det är sådant som diskuteras här, upplever jag det som.

## Comment 87
Author: [Borttaget]

\# 79 Öööhh jag som trodde det här var en sajt för både skeptiker och troende  men jag kanske har misstagit mig helt på sajtens rubrik Andlig Skepticism 🤔

Nu tycker jag du är lite väl vass och hård Jane,en av dina egna elever ska känna sig tillplattad det är inte okey att säga så om andra människor.Hon lär ju inte besöka er igen när jag visar henne dessa ord.

Sen kan jag inte förstå hur ni kan vara nöjda över att få klarar certifieringen för vore det ** bra** lärare och en **bra** skola då gick dom flesta ut med ett cert i sin hand tack vare er.Ser du inte att dina egna ord kan istället dra ner Ramsberg,att folk blir rädda och tänker nej där vill jag inte gå.

Det får motsatt effekt när man går ut så här hårt.Jag jobbar inte ens med det andliga men gillar inte läget här alls för många av mina vänner är suveräna medium både med och utan den där dammiga lappen i sin hand.

Medium föds man till sen ska vi absolut inte glömma bort dom som kan det här perfekt utan skola,utan kurser det bara finns med dom personerna helt naturligt men dom duger inte då menar du om dom inte sitter i cirkel efter cirkel ? jag säger annat som mött dom och vet det finns fullt naturligt begåvade som varken behöver cert eller utbildning och inte är dom farliga över huvud taget utan goda vänliga människor med en äkta gåva som inte utgör det minsta lilla hot.

Jag är ledsen men nu omvärderar jag mycket i den här frågan för andlighet tycks mer ha blivit en jakt på varandra så inte undra på våra skeptiker reagerar som dom gör när andliga krigar mot  andliga.Uch sånt luktar pyton lång lång väg så man mår riktigt illa 🤢

Själv har jag lämnat andliga kretsar med motiveringen det pågår bara avund och översitteri men min egen tro,min egen övertygelse den finns där för alltid men just andliga människor nä fy som det blivit i dessa kretsar och man skäms över att säga man själv är andlig för det dras sån skam och vanära över nåt som ska vara av renaste vänlighet inte översitteri där man vill platta till andra 😕

Jag kan säga jag förstår er skeptiker om än jag inte håller med i allt och kan bara gå till egna erfarenheter som talar för ett liv efter detta men jag är inte förvånad över dom reaktioner ni har för nu luktar det rent av skit i dom andliga kretsarna och så var det inte från början tänkt att det skulle vara.

Bedrövligt hur det har blivit och snart ger jag helt upp forum också för det här har krupit in i varendaste liten vrå och ärligt man skäms att idag kalla sig för andlig tack vare just sånt här rena översitteriet där man framhäver sig själv och plattar till andra i sin väg.

Solitär är enda vägen numer,att leva ut sin egen andlighet med andra sidan men utan människor som så gärna vill förstöra för andra i sin väg något som dom på andra sidan varken står för eller nånsin skulle göra.Synd att det har blivit så här på så många håll,avund är vad mycket bottnar i,rädsla att själv förlora inkomst då blir reaktionerna såna här och tack och lov har jag aldrig och kommer aldrig ta betalt för andlighet.Pengar = girighet och rädslan att förlora då kör vi över varandra så det ryker om det med orden vi kan vi är bäst medan alla andra är charlataner 😕

Små hundar skäller mest så man kan ju ställa sig frågan då vilka är det som är charlataner dom som skriker högst och mest eller dom som lever med sitt utan att skryta eller väsnas om vilken gåva dom har ? Jag säger det sistnämnda för den som verkligen har den behöver inte väsnas om sig och sitt.

## Comment 88
Author: Fjäril

#79 Det är ingen som tar över och styr sajten utan den är öppen för det ändamål den är skapad. Meningen är att man får ifrågasätta saker och ting. Namnge personer? Ja det beror ju på vad det gäller. Jag tycker ingen har missbrukat det på något sätt, det är ju svårt att ställa frågor om personer utan att nämna dem vid namn. #84 Det här är nog det enda sättet att öppna för diskussion och ställa frågor. Jag kan inte se att "skeptiker" skulle acceptera den andliga tron med dess utövande mer, snarare tvärtom i så fall eftersom det ges möjligheten att säga vad man tycker och tänker. Detsamma gäller "troende". Vi är inte här för att omvända varandra, kanske mer för att skapa ett perspektiv till vad vi (alla) tror på.

## Comment 89
Author: skeptisk

Har läst tråden och jag blir illa berörd och känner ett behov av att säga mitt. När flera hackar på en person, när inte någon medarbetare försöker medla och tona ner hetsen utan tvärtom ligger i täten, då kan jag inte se annat än att det rör sig om mobbing. Jag kan förstå att det råder delade meningar, men det här luktar häxjakt på en enskild person. Usch. Kanske dags med lite självrannsakan ni som kör den här sajten?

## Comment 90
Author: [Borttaget]

#89

skeptisk  

Det var tråkigt att du känner så. Men det är inte så märkligt att tråden kommer att handla om Jane eftersom det är Jane som gjort sig skyldig till vilseledande marknadsföring. Kan du peka ut något inlägg som du tycker är över gränsen?

## Comment 91
Author: [Borttaget]

#90

Ska vi gissa att "Skeptisk" inte kommer att kunna peka på något (som vanligt). 

Intressant att Janes vänner kommer rusande så fort hon ifrågasätts. Och Jane piper iväg utan att (som vanligt) svara på frågor.

Nej, i detta fallet är den som kränker ingen annan än "Skeptisk" själv. Hela #89 exploderar med attacker, smutskastning och lögner.

Skäms!

## Comment 92
Author: Neutralis

#58 Jane  

**bevisa motsatsen då :-)  
**

Bevisa motsatsen till vad?

## Comment 93
Author: Jane-Lyzell

87 . Nu får du ge dig - vart någonstans har jag tillplattat mina elever?????

Du pratar om översitteri - tänk att allt ska tolkas som fan läser bibeln.

Vi har många före detta elever som inte klarat våra krav i utbildningen- att vara Medium innebär så mycket mer en den mediumistiska förmågan. Vi har hårda krav för dem som vill uppnå vårt certifikat- men de som blir certifierade , har sedan en trygghet i sig själva och vetskapen om deras kvalite är god och de har etik o moral och det personliga ansvaret som en ledstjärna.

Som sagt vi är stålta över att ha få elever certade - vi är ingen brojlerfabrik(som en del andra led/medium) - få medium axlar sitt ansvar!

allt för många säger att dom talar för andevärlden - men det är inte deras ord dom talar utan sina egna - deras egon gör att de arbetar med skeptikernas utryck Cooldreeding - eller endast psychic.

De står och fantiserar allt för många sk Medium och i bästa fall stämmer 50 % (även sk duktiga medium) Inte konstigt skeptiker och andra - skriker rakt ut anser jag- Det vill vi ändra på med våran utbildning. Alla medium är det sedan barn och alla medium är naturbegåvningar - men alla kan tyvärr inte hantera sin gåva - en del rent klumpigt och plumt - de skadar mer en helar.

Säger åter igen den som arbetar seriöst - bör inte känna sig träffad av vår text.

Tyvärr sitter jag i den posetionen ditt människor som blivit felbehandlade av sk medium ringer och är helt förtvivlade över deras budskap - som är i mina ögon helt skandalösa och rena fantasier.

Mediumskap ska alltid vara upplyftande inte nedtryckande- man ska vara upplyft efter en sittning /storseans.

Förr i tiden satt man i cirklar - vet en cirkel som sitter fortfarande efter 48 år - det är utveckling och dedikering :-)

Det är andevärlden som är ens arbetsgivare och mediumet är dess ambasadör - tyvärr glöms det bort i allt hopkok därute i den mediala djunglern.

## Comment 94
Author: Jane-Lyzell

89 Tack - äntligen en skeptisk  till- skeptikers stalkning.- tack för ditt inlägg🌺

## Comment 95
Author: [Borttaget]

#93

När Jane skriver:

**_\> allt för många säger att dom talar för andevärlden - men det är inte deras ord dom talar utan sina egna - deras egon gör att de arbetar med skeptikernas utryck Cooldreeding - eller endast psychic._**

...så blir jag glad över självinsikten. Det är ju PRECIS DETTA som skeptikerna ifrågasätter. Då skeptiker gör detta kommer idiot-floskler - som vi kunde läsa i #89 här ovan ("hackar på en person", "hetsen" "mobbing", "häxjakt" och liknande trams).

Givetvis är det så att Jane själv "inte alls använder cold reading etc" (eller hur?) utan det är bara andra som gör så.

Men det ÄR ett friskhetsteckan att paranormalister ifrågasätter (= visar sig vara skeptiska) som visat sig i t ex denna tråd OCH att även "etablerade medium" mycket väl känner till att branschen deras är full av personer som kör cold reading och andra knep för att ge en illusion av att de kan prata med döda (och de döda pratar tillbaka).

## Comment 96
Author: Jane-Lyzell

[http://www.hjartum.se/kurser/kategorier/kommunikation](http://www.hjartum.se/kurser/kategorier/kommunikation)

## Comment 97
Author: [Borttaget]

#96

Jane, du förvånar mig igen. Har du äntligen insett att du behöver kurs i hur man bemöter folk på normalt sätt? Grattis i så fall!

Skulle vara kul om du kunde svara på de frågor som ställts till dg Jane, men det är väl - som vanligt - för mycket begärt. Kanske lite viftande med armarna och skrika "stalking" och sedan pipa iväg i stället (som vanligt)?

## Comment 98
Author: Jane-Lyzell

I mina länkar en jämförelse med kurser - i vanliga sammhället- och då ingår inte boende och mat. - det får man stå med själv!

## Comment 99
Author: JonasDuregard

Tog bort ett inlägg som var en kopia av hemsidan i #96.

Försök uppföra er mot varandra är ni snälla. Tänk på sidans trivselregler.  

Jag kommer eventuellt gå igenom tråden och radera det som inte lever upp till reglerna, inklusive:

\* Håll er till ämnet

\* Dra inte upp gammalt groll, och skilj på sak och person

## Comment 100
Author: [Borttaget]

#99

Så sant. men var det inte så att du/ni blev anmälda för att "gratiskurser" var bara gratis om man betalade för mat och boende?

I vilket fall som helst anser jag att den där anmälan är stofflig och onödig. Jag tycker du ska ha rätt att ha kurser gratis om du vill. Antar att ingen är tvingad att hyra rum och äta mat på plats för att få gå kurserna gratis?

Den moraliska aspekten för kursernas "utlärning" är en helt annan sak.

## Comment 101
Author: padragan

Men alltså, jag har svårt att släppa det här med certifiering.

Är det NÅGON alls som blivit certifierad i Sverige av något känt medium som efter det kunnat uppvisa sin paranormala förmåga under kontrollerade former? Det känns som som det vore en rimlig konsekvens eller? Jag menar, jag är certifierad på Windows NT Server (jag vet, det var 100 år sen), och jag kan också bevisligen sköta om en sådan oavsett vem som kollar mig. Jag kan bevisa att den certifieringen betyder något i praktiken (bortsett från att det knappt finns kvar några sådana maskiner att jobba på i verkligheten då).

Det känns som om certifieringarna bara är till för att få extra cred bland de som redan tror? Jag vet att jag tidigare föreslagit att man skulle ha statligt utfärdade certifikat som tilldelas de som kan uppvisa paranormala förmågor under kontrollerade former, lite som jag förväntar mig att en läkare jag besöker kan det här med medicin på riktigt. Nu är det ju bingolotto och vilda västern, var finns kvalitetssäkringen för kunden?

## Comment 102
Author: [Borttaget]

#102

**_\> Är det NÅGON alls som blivit certifierad i Sverige av något känt medium som efter det kunnat uppvisa sin paranormala förmåga under kontrollerade former?_**

Då **INGEN** någonsin i hela världen under kontrollerade former kunnat påvisa existens av paranormala fenomen så är väl svaret ganska givet, eller hur?

## Comment 103
Author: padragan

#103

Jo, frågan var mer retorisk för att belysa hur meningslöst det blir att prata om krav på certifiering eller kvalitet när ingen faktiskt får någon påvisbar förmåga alls... Randis miljon borde ju försvunnit snabbare än en avlöning, men vilket som helst av alternativen skulle duga gott för mig, exempelvis humanisternas stående utmaning.  

Och jag blev ju inte tagen på allvar av paranormalisterna när jag föreslog en statlig certifiering, och jag har ju min egen idé om varför... ;)  
  
Ljus och kärlek på er!

## Comment 104
Author: JonasDuregard

#102 Finns en ny tråd om certifiering 🙂: http://andligskepticism.ifokus.se/discussions/526434f28e0e740a6200009d-mediumcertifikat?discussions-1

## Comment 105
Author: Gesus Pettersson

Jane - du/ni skriver där att "ni blivit anmälda för att ni är för billiga"

Så är det ju inte - ni har blivit anmälda, OCH fällda för att ni påstår att något är gratis när det inte är det + att ni påstår er vara billigast, vilket ni inte är.

_Och förresten Jane, du påstår väl att du bl.a kan sia framtiden - såg du inte detta komma ;-\]_

## Comment 106
Author: Gesus Pettersson

#40 Jane - glöm inte att du ju har erfarenhet från fuskande Colin Fry aka Lincoln också, om nu just sådan erfarenhet gör dig till "expert" :-\]

  

#43 Jag har läst att Jane körde 20 mil en gång i veckan i 3 års tid för att medverka i Anders Åkessons ”fysiska hemcirkel” - UTAN att som "expert" ana eller märka något av fusket.

## Comment 107
Author: JonasDuregard

Jane-Lyzell är tillfälligt avstängd av det automatiska modereringssystemet efter att ha postat flera kommentarer som bryter mot reglerna. Så hon kommer inte kunna svara på frågor.

Tog bort ett inlägg av en annan användare som publicerade en skärmdump på en av kommentarerna.

## Comment 108
Author: Neutralis

#107

**Jag har läst att Jane körde 20 mil en gång i veckan i 3 års tid för att medverka i Anders Åkessons ”fysiska hemcirkel”**

Ja, just det, det hade jag glömt men det stämmer ganska bra. Jag har faktiskt närvarat under en av hans fysiska seanser... Och det var nog en av mina mest pinsamma upplevelser i mitt liv. Där sitter en vuxen karl och föreställer rösten till ett barn och tror att man är dum i huvudet(tja, somliga gick på det). Och av en tillfällighet så ska det sjungas för fulla muggar för att "bygga energi"... Vilket inte ska förväxlas med tillfälle att fuska \*host\*.

Pinsamt att någon kan gå på sådant dåligt framfört fusk.

## Comment 109
Author: Gesus Pettersson

Ha ha - ja som jag skrev i inlägget som togs bort. Kul att titta in här efter ett bra tag, och se att det bara är samma meningslösa tjafs som alltid och samma gamla vissa som inte klarar svara på frågor och bemötande på sina påståenden + att inlägg raderas...

På vilket vis bröt Janes inlägg #108 mot reglerna - varför togs det bort (jämfört med många av hennes tidigare i tråden, som ligger kvar)?

På vilket vis bröt mitt inlägg #109 mot reglerna - varför togs det bort, var det pga dumpen, isåfall varför togs inte bara dumpen bort?

På vilket vis bröt inlägget #110 mot reglerna - varför togs det bort?

## Comment 110
Author: JonasDuregard

#114 Vi kan inte ha långa diskussioner om varför meddelanden tas bort i trådarna. Du har fått ett PM om ditt meddelande redan (kolla under meddelanden uppe i höger hörn).  

Jane har fått ett meddelande om hennes. Vi strävar så klart efter transparens i modereringen men vi kan inte specifikt säga vad som var i alla meddelanden vi tar bort eftersom att det dels motverkar syftet med att ta bort dem, och dels förstör det trådarna.

Vill du diskutera det här offentligt är du välkommen att starta en ny tråd (och länka härifrån). Eller så kan vi ta det via PM.

Svara inte på det här om det inte är en länk till en ny tråd.

## Comment 111
Author: Neutralis

Jane skriver tydligen om mig på sitt fantastiska forum:[ Kritiker troende/skeptiker - dolda nic](http://spiritualism.ifokus.se/discussions/5267beefce12c410940001b3-kritiker-troendeskeptiker-dolda-nic?discussions-1)

**"...Neutralis skriver ( sk medial själv) om AÅ bedrägeri . Att det var så uppenbart då hen själv varit på en fysisk seans med AÅ. Då bli min stilla undran varför gick inte Neutralis ut och avslöjade han / varför hemlighölls det ?"**

Eftersom hon har stängt av mig permanent från hennes forum så får jag väl svara här. Märkligt att hon tycker det är konstigt att hon blir avstängd en vecka eller liknande härifrån p.g.a. att flera reagerat över hennes inlägg... Men är hon då så mycket bättre själv då hon skaffar sig full kontroll på sitt eget forum genom att stänga av permanent?

Hon bemödar sig inte ens att länka hit... Hon vill väl inte att hennes medlemmar ska hitta hit och läsa om alla bedrövligheter.

Jo du, kära Jane. Jag reagerade kraftigt efter den s.k fysiska seansen, men som inbjuden gäst har man inte så mycket att lägga fram... Man är ju som sagt förd bakom ljuset redan från början när man har tackat ja till att sitta i beckmörker och sjunga för fulla muggar. Jag gav det en chans men blev blåst från första sekunden jag satte mig i cirkeln... Vilket jag insåg ganska snabbt. Han är ett rikspucko som inte ens kan fuska på ett vettigt sätt. Han kunde väl åtminstone ha tränat lite mer på sina trix hemma, innan han förlöjligade sig.

Det enda jag kunde göra efter den upplevelsen var att reagera kraftigt gentemot honom och alla jag pratade med... Men det är som bekant som att hälla vatten på en gås. Det behövdes tydligen handfasta bevis som Ola kom fram med för att en del naiva människor fick upp ögonen... Resten öppnade nog inte ens ögonen utan körde på som vanligt.

Det som är förunderligt är att någon kan sitta med gång efter gång med honom och inte reagera. Det är för mig helt ofattbart att det går att vara så blåögd faktisk.

Jag kan faktisk ha skrivit om honom på Janes forum innan han blev påkommen med fingrarna i syltburken. Jag tror inte att du har blivit lurad för sista gången Jane... Det kan jag sia om efter alla dina märkliga inlägg lite här och var.

  

Edit: Ändrade länk till korrekt trådnamn

## Comment 112
Author: spirit33

Jag är inte alls förtjust i allt konstigt som hålls i mörka rum.

## Comment 113
Author: Neutralis

Förstår inte varför Jane censurerar sig själv i inlägg #7 i samma tråd som ovan? Det krävs ingen superdator för att fylla i dem kryssen… Kan det dölja sig "slutat skriva" bakom dem tro?

När du läser det här Jane kan du kanske vara snäll och upplysa oss om varför du valde att censurera ditt eget inlägg? Det går bra att svara på ditt forum.

Förstår inte alls hur du tänker, så du får ursäkta mina närgångna frågor.![Funderar](http://andligskepticism.ifokus.se/images/empty.gif "Funderar")

P.s Jag är inte medial som du skriver, jag har utövat det länge och väl men insett att det inte finns något där uppe bland molnen som pratar till oss.

Edit: "Samma tråd som ovan" avser alltså #117

## Comment 114
Author: [Borttaget]

#117

Tack för att du påpekade detta. Det är grova förtal hon kommer med, den gode Jane Lyzell. Hon lägger dessutom ut mitt namn, kryssar över den stora orsaken till att hon blev avstängd på detta forum (alltså ljuger hon och undanhåller fakta).

Då Jane klagar över att hon inte kan skriva här så har jag lagt upp Janes text på en tråd på Skepticism iFokus.

Välkommen hit Jane så kan vi reda ut ett och annat. För du är väl inte feg?

http://skepticism.ifokus.se/discussions/52695e1ace12c47d29000b43-jane-lyzells-anklagelser-om-anonyma-nics

## Comment 115
Author: [Borttaget]

#119

Jag sätter ut exakt vad Jane censurerade i tråden på Skepticism. Hon undanhåller viktig information som troligen var en av orsakerna till att hon stängdes av.

Läs http://skepticism.ifokus.se/discussions/52695e1ace12c47d29000b43-jane-lyzells-anklagelser-om-anonyma-nics

## Comment 116
Author: Neutralis

Nu vet Jane vem jag är, shit...😃

**Får tacka Neutralis (som läser i denna tråden)**

**Nu vet jag vem du är :-)**

Har du använt dig av din förmåga nu igen för att få reda på vem det är? Du vet väl hur det brukar gå?

**en fråga ? Varför tog det 10 år för Mia Ottosson att avslöja sin man Sex healern Mervin Johnsson ?**

Tja, som alla andra som inte vill dö nyfikna så frågar man den berörda. Jag kan tänka mig många olika svar på den frågan.

Du trummar på som vanligt och skiter fullständigt i inlägg som bemöter dina... Du tycker inte att det är en aning ohyfsat?

## Comment 117
Author: JonasDuregard

#122 Nu pratar du och Jane med varandra på två olika sidor där den andra är avstängd 🙂.

Eftersom John startat en tråd på skepticism så kanske den diskussionen kan fortsätta där.

## Comment 118
Author: Neutralis

Ja, jag förstår att det är rörigt och ber om ursäkt för det... Fortsätter på SIF istället om det behövs.

Over and out❤️

## Comment 119
Author: retep

Trådens tema är fortfarande! Det är inte bara skeptiker .... ... som tydligen är skeptiska till delar av den andliga verksamheten:

## Comment 120
Author: piotrr

#69, Jane Lyzell, 

_\> "Jag vet vad som är sanning och vad som inte är sanning- det är därför jag är här på Ramsbergsgården." _  

och ni har rätt för att du kallar det för en skola. Det är den ena osammanhängande dumheten efter den andra. Nej, du har ingen aning om vad som är sant och kommer med pinsamma påhitt hela tiden. 

Precis som alla andra som tror sig kunna tala med döda delfiners andar. 

_73 Gå en certigffierings utbildning - sen´kan du avgöra vad som är vad- att sitta på ett forum och smutskasta oss Medium är inte min melodi!_  

Att gå kurs hos någon som saknar kontakt med verkligheten för att få ett intyg på att denne tror att man saknar kontakt med verkligheten för att kunna sitta på ett forum för folk som saknar kontakt med verkligheten och säga att det är minsann fint det. Nej tack!

## Comment 121
Author: [Borttaget]

Kan bara nämna att Jane Lyzell fortfarande inte visat sig vara intresserad av en öppen och ärlig diskussion om detta och anklagelser om anonyma nics, "stalking" etc på ett vuxet och moget sätt på SiF dit jag bjudit in henne. Vad säger det, egentligen? Vad tror ni andra? http://skepticism.ifokus.se/discussions/52695e1ace12c47d29000b43-jane-lyzells-anklagelser-om-anonyma-nics

## Comment 122
Author: piotrr

Vad många "Bra inlägg" det blev. Är diskussionen slut då kanske?
